Postanowienie (nie)noworoczne

Piszę ten post w zamyśle, że będzię towarzyszył nie tylko przy postanowieniach noworocznych.


Trend wszechczasów, wręcz corocznej gonitwy za postawieniem sobie wyższej poprzeczki. Chciałabym tym razem przybliżyć nieco ławiejszych rozwiązań na temat planowania postanowień. W jaki sposób realizować swoje cele nie tylko te noworoczne by nie wpaść w koło smutku i rozczarowania w finalnym rozrachunku, a po określonym przez nas czasie otwierać kolejnego szampana?


Po pierwsze. Step by step czyli metodą małych celów realizuj te wielkie.


W postanowieniach noworocznych zauważam zbyt dużo ogólnego spojrzenia na zadanie. Nie definiuj swojego celu zbyt obszernie. Trudno jest osiągać wielkie rzeczy bez zastanowienia się jakie kroki są potrzebne ku realizacji. Doceniaj i celebruj osiągnięty każdy mały krok, który przybliży cię ku dużym zmianom. Małe kroki które realizujemy sukcesywnie przynoszą dużo pozytywnej energii, satyswakcji, pomagają utrzymać zaangażowanie i wzmacniają wiarę w siebie.


Po drugie: nie goń deadlinów.

Twoje życie to nie korporacja. Tutaj ramy czasowe określasz sobie sam.
Niezwykle ważną kwestią w realizacji celów jest wyznaczenie swojego własnego, czasem ruchomego terminu. Pamiętaj, że data realizacji celu to nie miesiąc, dzień, godzina czy sekunda w kalendarzu ale twoja własna interpretacja. Co jeśli Twój cel zostanie zrealizowany wcześniej? Co jeśli dzień po? Najważniejsze: zastanów się nad tym co według ciebie wskaże na to, że osiągnąłeś cel? Co bedzie inne? Po czym inni poznają, że zrealizowałeś postawione sobie zadanie. Termin realizacji to chwila, w której dany cel wypełni twoje życie i wpłynie na jego jakość. 🙂


Po trzecie „Carpe Diem” czyli
uwzględniaj dynamikę swojego życia.


Pamiętajmy, że 12 miesięcy to wiele wiele godzin, dni na przemyślenia i zmiany. W trakcie tego czasu, może wiele się zmienić. Możesz sam zmienić swoje priorytety, a może stanie się to bez wpływu na Twoje działanie i właśnie te „nowe” staną się Twoimi celami. Daj przestrzeń na wdrażanie nowości i podążaj za nią przez cały rok. Nie hamuj swojego rozwoju, ani aktualnie sprecyzowanych na danym moment celów tylko dlatego, że na początku roku inaczej planowałeś swoją przyszłość.


Życze wam samych dobrze sprecyzowanych i szybko zrealizowanych celów na ten Nowy „Lepszy” Rok 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *