ASMR jako nowa metoda relaksacyjna

Relaksacja jest niczym innym jak wchodzeniem w stan relaksu, polega przede wszystkim na spowalnianiu oddechu, rozluźnianiu grup mięśni i oddychaniu brzusznym. Istnieje wiele metod i treningów relaksacyjnych, które wykorzystywane są w leczeniu m.in. depresji, zaburzeń lękowych, nerwic, a także PTSD. Relaksacja jest doskonałą metodą obniżania napięcia związanego ze stresem, poprawia jakość snu, nastrój. Treningi relaksacyjne przyjmują wiele postaci: mięśniowe, oddechowe, z wykorzystaniem wyobraźni, medytacja.

Ostatnimi czasy Internet, Youtube oszalały na punkcie techniki, którą w ostatnim czasie wypróbowywałam na własnej skórze – ASMR czyli technika oparta na samoistnej odpowiedzi meridanów czuciowych. Zjawisko polega na przyjemnym mrowieniu w okolicach szyji, głowy i innych obszarów ciała. Wyobraźnia twórców nie zna granic jeśli chodzi o tworzenie rodzajów nagrań ASMR; od żucia słodyczy, dźwięki czesania, polewania wodą , kapania, szumu wiatru, szepty, autoafirmacje, po dźwiękowy spacer po plaży, ogrodzie czy Nowym Yorku. Nie ukrywam też, że pewne nagrania wpłynęły na mnie niezwykle korzystnie.

W 2015 roku zostało przeprowadzone obszerne badanie ( N=475), które wskazało na dobroczynny wpływ ASMR na zdrowie i samopoczucie. Wykorzystano w różnych grupach szereg reakcji tj. szept, dźwięki przedmiotów, dźwięki samolotu i inny bodźce słuchowe i wzrokowe. Użyto także szeregu narzędzi psychologicznych ( m.in. Skalę Becka) w celu sprawdzenia zmian nastroju badanych. Ponad 30% osób doświadczających chronicznego bólu zanotowało złagodzenie objawów, 69 osób, u których występował wysoki wynik BDI ( skala depresji) zgłosiło znaczną poprawę. Przytaczam wam tylko część wyników. Serdecznie polecam wam przeczytanie całego artykułu: https://peerj.com/articles/851/

PTSD a ASMR

Chciałabym podzielić się z wami pewnymi wątpliwościami co do użyteczności ASMR w terapii traumy. ASMR polega na przetwarzaniu bodźców słuchowych w szczególności i w większości przypadków dostępnych odbiorcom. Przyczyny wrażliwości na dźwięki w szczególności na hałas nie są dobrze poznane (www.psychologytoday.com/us/blog/noises/201701/new-research-sound-sensitivity) Szacunki ogólnej wrażliwości wynoszą 20–40% osób z 12 –15% jest bardzo wrażliwych.

Mogłoby się wydawać, że osoby wrażliwe na hałasy nie są w stanie odfiltrować ani „zablokować” takich bodźców szczególnie drażliwych jak ogólna populacja. Kiedy centralny układ nerwowy nie jest w stanie przewidzieć (czyli zrozumieć i rozpoznać źródła i intencji) niektórych bodźców, reakcja jest bardziej ostra. Działa to na układ nerwowy i wywołuje reakcje fizyczne i emocjonalne. Naukowcy są zgodni, że ta ostra reakcja może wpływać negatywnie na zdrowie fizyczne i psychiczne.

Dzięki PTSD wiemy, że w wielu przypadkach problematyczne dźwięki są związane z traumą. Znane są nam przykłady kiedy weterani z PTSD niezwykle silnie reagują na dźwięki kojarzone z walką, ostrzałem. To samo dotyczy ofiar przemocy domowej, które silnie reagują na hałasy kojarzone z krzykiem, kłótniami czy uszkadzaniem przedmiotów. Takie dźwięki wywołują bardzo silne retrospekcje reakcje fizyczne i emocjonalne, które wysyłają osobę z powrotem do tej traumatycznej chwili.

Należy wiedzieć, że wrażliwość obejmuje wszystkie rodzaje hałasu: ludzie żują, mlaskają, reakcję „gwoździ na tablicy”, głośne głosy, szorowanie styropianem i inne wysokie dźwięki. Reakcje również są różne, od dyskomfortu przez ból i panikę po ucieczkę lub reakcję walki. Może to być wyłącznie fizyczne, to znaczy uczucia w ciele lub może obejmować od ponownego odczuwania emocji do ponownego przeżywania zdarzenia w umyśle.

Niebezpieczeństwo związane z PTSD polega na tym, że te zdarzenia wyzwalające są często nieoczekiwane. Ważne jest, aby osoby cierpiące miały zapewnione odpowiednie poczucie bezpieczeństwa, wiedziały, jakie rodzaje działań lub treści mogą wywoływać reakcje, a tym samym unikać uczestnictwa w tych czynnościach. Ponadto, jeśli czynnik wyzwalający wpływa na ich codzienne funkcjonowanie, kluczowe jest odpowiedniej terapii. Filmy ASMR są jednym z tych potencjalnie trudnych typów treści.

Jednym z niebezpieczeństw związanych z Internetem jest to, że różnorodność i ilość treści oznacza, że każdy musi dokonywać odpowiedniej filtracji informacji i dokonywać niejakiej samoobrony przed tymi, które mogą być szkodliwe. Mimo to odpowiedzialność za własny dobrostan jest sprawą nadrzędną.

Dla osób z wrażliwością na dźwięki ważne jest, aby wiedzieć, co tam jest. Zrozumienie, czym jest ASMR, oznacza, że możesz uniknąć natknięcia się na niego i doświadczania konsekwencji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *