Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach

„Pacjenci znają rozwiązania swoich problemów. Oni tylko nie wiedzą, że je znają”. Milton Erickson

Solution Focused Brief Therapy, w tłumaczeniu na język polski: Terapia Krótkoterminowa Skoncentrowana na Rozwiązaniach. Do twórców można zaliczyć m.in. Miltona Ericksona, jego koncepcję myślenia i leczenia pacjentów oraz przede wszystkim: Steve de Shazer oraz Insoo Kim Berg.

Co według mnie jest takiego wyjątkowego w tym rodzaju terapii, że zdecydowałam się podjąć szkolenie? Ano, wiele rzeczy mnie zachwyca w tym nurcie i mam nadzieje, że uda mi się przybliżyć wam trochę wiedzy i zrozumienia dla tego czym się zajmuję.

Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach zalicza się do jednego z podejść kreatywnych tzn. że, pojawia się konieczność kreatywnego i indywidualnego podejścia do nowych wyzwań. Nie można mówić o powtarzalności. Mam na myśli tutaj fakt, że nie ma tu miejsca na szufladkowanie.

W Polsce nurt pojawił się w  1990, przez co można uznać, że jest dość młody jak na tle innych nurtów terapeutycznych. TSR łączy się z innymi technikami i podejściami terapeutycznymi, wynika to z założeń o czym powiem w dalszej części. TSR jest bliskie psychologii pozytywnej – w tym nurcie pracujemy na tym co jest dobre i mocne u człowieka.

Jakie są główne założenia Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach?

  • Jeśli coś działa, rób tego więcej.
  • Jeśli coś nie działa, rób coś innego.
  • Jeśli coś się nie zepsuło, nie naprawiaj.
  • Nie komplikuj. Życie jest naprawdę proste.

TSR zalicza się do terapii krótkoterminowych, to znaczy że nie trwają tak jak np. psychoanaliza czy podejście psychodynamiczne wielu miesięcy a nawet lat.  W odróżnieniu od innych podejść TSR zakłada, że to klient jest ekspertem od swojego życia, to on wie co dla niego i jakie rozwiązanie będzie najlepsze, które się faktycznie przyjmą i są najlepsze bo to on najlepiej zna swoje życie.  Terapeuta posiada głębokie przekonanie że nasz klient posiada wszystko co potrzebuje by budować swoje życie pozytywnie, osiągnąć cel, spełnienie i szczęście.

Co wzbudza najwięcej emocji to fakt, że w większości innych nurtów twierdzi się, że to terapeuta jest specjalistą i ekspertem, to on wie co dolega pacjentowi jaka jest diagnoza. Rolą terapeuty jest przede wszystkim dokonanie klasyfikacji (DSM V, ICD 10) zaburzeń jakie pojawiają się u pacjenta.

W przeciwieństwie Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach nie mówi ani o pacjencie ani o diagnozie. Nie mówimy o schizofreniku, borderline, o tym, że ktoś jest dwubiegunowy czy ma zaburzoną osobowość. Mówimy o człowieku i problemie z jakim się boryka tzn. człowiek ze schizofrenią. Najważniejsze założenie jest takie że to język determinuje spostrzeganie człowieka, a nie choroba, która formułuje pewną etykietę.

Dlaczego nie ma diagnoz w TSR? Terapeuta nie musi znać się na klasyfikacjach, które determinują diagnozę, ponieważ to klient ma najlepsza wiedzę i informacje na temat tego, co mu doskwiera, co mu dolega i przede wszystkim co chciałby zmienić.

Terapeuta nie przygotowuje gotowych rozwiązań dla klienta. Może mu zaproponować coś,  jest swoistym wsparciem dla klienta nie buduje obrazu życia klienta na podstawie swoich przekonań i tego co sobie myśli w danej kwestii, lecz dokładnie, tylko i wyłącznie na podstawie tego co mówi klient, ponieważ zakłada się że to klient najlepiej wie i zna całą prawdę o swoim życiu.

Terapeuta TSR ma wiedzę na temat różnych technik, ćwiczeń, zadań, które są obecne w różnych nurtach i sprawdzają się o określonych sytuacjach. Może je zaproponować klientowi. Mogą pojawiać się także prace domowe. Są one jednak związane wyłącznie z wyzwaniem z jakim mierzy się klient i przede wszystkim zadawane wedle zasady, że klient ma prawo do tego by ich nie wykonać.

Od czego jest więc terapeuta skoro klient posiada wszystko by osiągnąć cel?

Otóż, terapeuta za pomocą odpowiednio zadawanych pytań, pomaga klientowi odnaleźć najlepsze dla niego rozwiązania.
Terapeuta jest ekspertem od prowadzenia terapii. Każde spotkanie ma swoje ramy, ma pewną strukturę za prowadzenie której, jest on odpowiedzialny.

Terapeuta nie przygotowuje gotowych rozwiązań dla klienta. Może mu zaproponować pewne sposoby, słucha aktywnie i jest swoistym wsparciem dla klienta, nie buduje obrazu jego życia na podstawie swoich przekonań i tego co sobie myśli w danej kwestii, lecz dokładnie, tylko i wyłącznie na podstawie tego co mówi klient, ponieważ terapeuta wychodzi z założenia, że to klient najlepiej wie i zna całą prawdę o swoim życiu. W rękach klienta pozostaje decyzja z jakiego rozwiązania będzie chciał skorzystać.

Ile trwa terapia?

W nurtach klasycznych zakłada się pewną regularność spotkań, narzuca się ich częstotliwość. W TSR nie ma odgórnych założeń mówiących o długości trwania terapii. To klient decyduje jak często chce się spotykać z terapeutą, ponieważ to potrzeby klienta determinują ilość spotkań. 

Ogólne założenie jest takie, że terapia powinna przynieść klientowi ulgę jak najszybciej i wpłynąć jak to możliwie szybko się da, na  poprawienie funkcjonowania w jego codziennym życiu. Może wydarzyć się tak, że terapia skończy się na jednym spotkaniu, bo wystarczy ono dla klienta by podnieść jakość życia i  osiągnąć wszystko to czego potrzebuje.

Jak wygląda pierwsze spotkanie?

Podczas umawiania się zawszę proszę klientów aby zarezerwowali sobie do 1.5h na pierwszą konsultację. To na niej otrzymuję najważniejsze informacje od klienta, opowiadam o zasadach prowadzenia terapii, o tym czym jest TSR opracowujemy wspólny kontrakt czyli zasady współpracy.  Kolejne spotkania to podróż przez budowanie celów i szukanie optymalnych rozwiązań

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *