Kwaratanna i izolacja

Kwarantanna dotyczy osób, które potencjalnie mogą mieć kontakt z chorymi, ale w chwili obecnej nie są chore. Polega na odseparowaniu i ograniczeniu przepływu osób, które miały kontakt z czynnikiem zakaźnym. Izolacja ma za zadanie odosobnienie osób zdrowych od osób zakażonych, by zmniejszać potencjalną transmisję wirusa.✨Z punktu widzenia psychologicznego✨ pojęcia są do siebie bardzo zbliżone, związane są z częściową deprywacją czyli zredukowaniem dopływu informacji z otoczenia.
➡️Deprywacja w tym wypadku, ma charakter szczególnie społeczny i emocjonalny.
➡️Ograniczenie możliwości kontaktu z otoczeniem i bliskimi przyczyną poważnego kryzysu emocjonalnego i wzbudza wiele przeciwnych sobie emocji. Z jednej strony, może towarzyszyć radość i poczucie spokoju, ponieważ pojawić się może poczucie odpowiedzialności za bezpieczeństwo innych osób. Z drugiej strony niesie lęk, bezsilność, frustrację, agresję, w pewnym stopniu pozbawia poczucie sprawczości.
➡️Przewlekła, restrykcyjna izolacja oraz deprywacja mogą prowadzić do wielu problemów natury psychicznej, m.in mogą być wektorem dla zaburzeń lękowych i schizofrenii.
☑️Podczas kwarantanny i izolacji w domu, warto zadbać o siebie i zorganizować sobie czas. Pozostaw przestrzeń na sen, relaks i zadbanie o swoje potrzeby.
☑️Zaplanuj każdy dzień: posiłki, działania, pracę i inne plany.
☑️Zrób rzeczy, na które do tej pory nie miałeś czasu.

⚠️Pamiętaj, że przewlekły stres i ciągłe analizowanie sytuacji, może wyzwolić różnego typu odpowiedzi organizmu, nawet objawy wirusa (somatyczna odpowiedź organizmu na stres). Nie pozwól aby stres obniżył Twoją odporność.

Nie skupiaj się na objawach. Poświęć czas rodzinie.👨‍👩‍👧Zaplanujcie wspólną aktywność, rzeczy, które służyły wam i waszej relacji. Rozmawiaj z przyjaciółmi, z którymi dotychczas miałeś niewystarczający kontakt. 📞Poświęć czas na przyjemności.🌟🌟🌟

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *