Powinności

Powinność źródłem wstydu.

Współczucie rodzi się z chęci zrozumienia i bycia blisko drugiej osoby. To stan dzięki któremu swoje wewnętrzne JA traktujemy z szacunkiem, zrozumieniem i ciekawością.

Jak mamy być jednak współczujący kiedy jesteśmy pełni przemocy? względem siebie?

Z góry powiem – jest to niewykonalne.

To jak oceniamy i widzimy siebie, finalnie daje nam wyraz tego jak patrzymy na drugiego człowieka. Z miłością, ciekawością, akceptacja? Czy ze złością, lękiem, agresją.

Wypełnienie samooceny powinnościami, ocenami i innymi formami przymusu, w sposób pozbawiony współczucia, zrozumienia potrzeb i otwartej komunikacji rodzi poczucie winy i wstydu.

Jak się czujesz kiedy ktoś mówi Tobie: „Powinieneś TO wiedzieć”, „Zawsze wszystko psujesz!” „Nie pasujesz do NAS”. Znajome?

Zauważa się, że od wczesnych chwil, powinnościowy sposób kształtowania języka samooceny u dziecka budzi wiele negatywnych uczuć, uczucie braku akceptacji dla przeżywanych emocji, kłopoty z akceptacją siebie w dorosłym życiu, czego rezultatem jest przemoc słowna, frustracja, brak tolerancji dla spraw które nie mieszcza się granicach normatywności jednostki i agresja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *