Czas Wolny

Czołem,
Trochę o czasie wolnym.

Szczerze powiedziawszy, zanim zostałam rodzicem nie przykładałam większej roli do organizacji sobie urlopów, czy innych form czasu wolnego. Wstyd się przyznawać, kiedy w tamtejszych czasach byłam na urlopie. Moim wypoczynkiem zawsze była praca…W każdej postaci. Pomimo zmęczenia, zawsze ją uwielbiałam i uwielbiam, bo zawsze kierowałam się tym co w danej pracy ma mi się podobać.

Nie ukrywam, że zdarzało mi się denerwować, odczuwać głęboki niepokój już na samą myśl o tym, że mam wypoczywać.

Zdecydowanie tak z funkcji obserwatora patrzę na siebie i widzę do pracoholizmu było mi o krok za blisko, jak 11% Polaków uzależnionych od pracy (w grupie 25-44lata). Praca rozwija uczy inspiruje nadaje cel w życiu. Jednak nie powinna być celem samym w sobie.

„Pracujesz po to aby żyć, a nie żyjesz po to aby pracować.”

Pamiętam, że długo dojrzewałam do tego by w ogóle brać urlop. Częściej zdarzało mi się brać za dzień wolny (zazwyczaj tygodnie) pieniądze. Wiem o tym, że wir pracy, z dzisiejszej perspektywy, odebrał mi wiele wyjątkowych momentów. Czas uciekł, a ja jestem ciut mądrzejsza i zdecydowania bardziej świadoma tego czego nie chce robić dla siebie.

Teraz po latach i zmianach wewnątrz i na zewnątrz mnie

oraz przestawieniu nieco priorytetów w moim życiu dostrzegam, że umiejętność wypoczywania okazuje się ważna ale i bardzo trudna do wykształcenia oraz regularnego „używania”, szczególnie u osób o stylu zadaniowym.

W rozmowach z klientami borykającymi się z wyzwaniami tego pokroju, pracoholizmem i trudnościami z godzeniem pracy zawodowej z życiem osobistym, a za czym idzie z wypoczynkiem i czerpaniem z jego trwania radości (to nie sztuką jest zorganizować sobie wybitnie efektywny urlop pod palemką ale sztuką jest zorganizować sobie czas, w którym wolne chwile nie będa stresujące i frustrujące ), nie raz podkreślam, że wypoczywać trzeba się nauczyć i nie przychodzi to z dnia na dzień, lecz jest to proces szczególnej uważności dla swoich potrzeb i ostrożności w ich realizacji. Pokaż mniej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *