Czołem,
Etapy rozwojowe relacji .
Z punktu widzenia psychologii, relacja w związku nie jest statyczna, wręcz powiedziałabym, że nieuchronnie zmienia się w konsekwencji następstwa pewnych etapów.
Dla jasności, oto kilka najważniejszych etapów rozwojowych relacji, które pojawiają się w związkach wielu par, między innymi:
- początkowy rozwój związku,
- uczenie się bycie razem,
- małżeństwo,
- narodziny pierwszego i kolejnego dziecka,
- pierwsze dziecko idzie do szkoły potem kolejne dzieci ida do szkoły,
- dzieci wkraczają wiek dojrzewania,
- dzieci wyprowadzają się z domu,
- Dzieci stają się czymś partnerami i..
- pojawieniesię wnuków.
Na każdym z tych etapów, partnerzy stawiają przed sobą nowe wyzwania, które wymagają wielu zmian w zachowaniu, w sposobie bycia razem i w sposobie wzajemnego rozumienia potrzeb. Ponadto pary muszą wykazywać się niezwykłą zdolnością do elastyczności w sytuacji zmiany priorytetów i reguł opisujących wzajemne ich relacje.
W miarę kiedy związek się rozwija, dąży się zachować niektóre reguły by utrzymać stabilność i poczucie wzajemnego zrozumienia.
Należy pamiętać, że zrozumienie i uświadomienie sobie istnienia pewnych wyzwań i problemów jakie pojawiają się na różnych etapach rozwojowych relacji, pomagają zidentyfikować zmiany, z którymi mierzą się ludzie oraz zrozumieć, które z nich są budujące więzi, a które czasem bywają destruktywne.