Bajki terapeutyczne

Czołem,

Nie da się ukryć, że bajki tworzą nasz świat i budują jego niezwykłe oblicze.
Dzięki bajkom, dziecko poznaje reguły jakie rządzą rzeczywistością i odnajduje wzorce zachowań. To właśnie bajki tworzą rzeczywistość, w której dziecko potrafi utożsamić się z ulubionym bohaterem, jego atutami i wartościami – za czym idzie przeżywanie nowych przygód i emocji.

Bajki terapeutyczne niosą za sobą niezwykle silne przesłanie, ponieważ pozwalają nadać znaczące wartości dla dziecka odpowiednim sytuacjom, ludziom, wydarzeniom. Bajki dają szansę stworzenia emocjonalnego zaangażowania się w uczucia jakich doświadczają ich bohaterowie. Pozwalają dziecku wczuć się w rolę innych oraz normalizować przeżywane uczucia i stany.

Dziecko w świecie bajki czuje się bezpiecznie dlatego też tak silną rolę terapeutyczną odgrywa czytanie książek i opowiadań, które nie są ze sobą przesłanie. W bajkach terapeutycznych dzieci poznają wzorce i modele określonych zachowań dzięki czemu stają się one metodą obniżania poziomu odczuwanego lęku.

W spontanicznym dzisiejszym live omówiłam z wami kilka wartych uwagi pozycji książkowych, w których prezentowane są o charakterze terapeutycznym, m.in.:.

Bajki terapeutyczne Molickiej,

Bajkoterapia wydawnictwa Nasza Księgarnia,

Zbiór książeczek „Uczucia Gucia”,

Wspaniałą i liryczną książkę pod tytułem „w mojej głowie i w moim sercu.. Uczucia” oraz książeczkę akceptacji i przyjaźni „Jestem przy tobie”

A wy co sądzicie o bajkach terapeutycznych ?
Może polecicie coś w własnego doswiadczenia ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *