LĘK

Czołem, ..

Lęk jest nieodłącznym elementem życia we współczesnym społeczeństwie. Lęk to stan charakterystyczny wyłączenie dla gatunku ludzkiego ( w przeciwieństwie to strachu). Kiedy doświadczasz go nie potrafisz określić co jest dokładnie jego przedmiotem.

Lęk skierowany jest bardziej do wewnątrz niż na zewnątrz. Wydaje się, że to czego doświadczasz i silny niepokój z nim związany to reakcje na niejasne, odległe a nawet nierozpoznawane zagrożenie. Możesz doświadczać „utraty kontroli” nad sobą lub jakąś sytuacją. Możesz też odczuwać lęk przed tym, że „wydarzy się coś złego”.

Lęk pojawia się w różnych postaciach i z różną intensywnością. Nasilenie waha się od odczuwania niepokoju po pełnoobjawowe napady paniki charakteryzujące się kołataniem serca, dezorganizacją i przerażeniem

Lęk który nie jest powiązany z żadną konkretną sytuacją, który pojawia się niewiadomo skąd, gdy szybko dochodzi do najwyższego nasilenie i stopniowo ustępuje to lęk niezwiązany, lub w ciężkich przypadkach – spontaniczne napad paniki.

Jeśli lęk pojawia się w odpowiedzi na konkretną rzecz, sytuację to mamy do czynienia z lękiem fobicznym/sytuacyjnym.

Lęk wywołany przez myślenie o konkretnej sytuacji, np. kiedy myślisz o tym co by się wydarzyło gdybyś miał skonfrontować się z fobiczną sytuacją nazywamy lękiem antycypacyjnym ( czasami zdarza się że taki lęk staje się bardzo intensytwny i dochodzi do paniki anytycypacyjnej) . Narasta on stopniowo, w reakcji na zagrażającą sytuację i zazwyczaj szybko opada

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *